Haber

ABD, Tayvan’daki asker sayısını artıracak

ABD, tartışmalı Güney Çin Denizi’ndeki gerilimlerin ortasında Tayvan’daki askeri varlığını artıracak.

Taiwan News, ABD’nin önümüzdeki aylarda Tayvan’daki asker sayısını 100 artırarak 200’ün ortalarına çıkarmayı planladığını bildirdi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Tayvan’daki asker sayısındaki artışla ilgili soruya, “Tayvan ile üs ve savunma ilişkimiz, Çin Halk Cumhuriyeti’nin oluşturduğu tehditle orantılı ve ‘tek Çin’imizle tutarlı. ‘ politikası. Bu değişmedi.” diye cevap verdi.

Tayvan Savunma Bakanı Chiu Kuo-cheng de medyaya, Tayvan-ABD ilişkilerinin ABD silah ve teçhizatı eğitimi ile sınırlı olmadığını ve birçok alanda karşılıklı işbirliği olduğunu söyledi.

Tayvan’daki ABD askeri varlığının genişlemesine atıfta bulunan Chiu, ayrıntılı bir açıklama için ABD’den daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.

ABD Savunma Bakanlığı İnsan Gücü Veri Merkezi’nin raporuna göre Eylül 2022 itibarıyla Tayvan’da 39 ABD askeri bulunuyor.

Tayvanlı askerlerin eğitimlerini takviye etmek için gönderilecek askerlerle birlikte ülkedeki Amerikan varlığının son yıllarda en yüksek seviyeye ulaşacağı belirtiliyor.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, 21 Şubat’ta ülkeyi ziyaret eden Demokrat Temsilciler Meclisi Ro Khanna, Jake Auchincloss ve Jonathan Jackson ile Cumhuriyetçi Tony Gonzales’ten oluşan ABD Kongre heyetini kabul etti.

Tayvan ve ABD’nin askeri iş birliğini artırması gerektiğini vurgulayan Tsai, “Bir sonraki aşamada otoriter yayılmacılık ve iklim değişikliğinin yarattığı sorunlar karşısında ABD ve diğer demokratik ortaklarla daha aktif işbirliği yapacağız.” dedi.

22 Şubat’ta Tayvan Kara Kuvvetleri’ne bağlı tabur düzeyindeki 500 kişilik bir birliğin yılın ikinci yarısında tarihte ilk kez ABD’ye gideceği açıklandı.

boztepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu