Haber

Çinli arama kurtarma ekipleri ülkelerine döndü

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Çin ve Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden Türkiye’ye gönderilen kurtarma ekipleri ülkelerine döndü.

Çin Acil Durum Bakanlığı ve Hong Kong İtfaiye Bakanlığı Şehir Arama Kurtarma Ekibi ile Sağlık Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Göçmenlik Dairesi’ne bağlı arama, kurtarma ve sağlık destek görevlilerinden oluşan 82 kişilik ekip çalışmalarını tamamladıktan sonra yetkililer öğleden sonra Pekin’de 59 kişiden oluştu. ulaşmış .

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, bakanlığın havalimanı yerleşkesinde düzenlenen törende karşılanan ekiplere teşekkür ederek, “Eminim her biriniz bir ömür unutamayacağınız anlara şahit oldunuz. Gördünüz. Depremin ağır sonuçları olay yerinde. Afet sonrası acil desteğiniz her zaman hatırlanacak.” dedi.

Depremlerin ardından dünyanın birçok yerinden arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’ye yardım eli uzattığını, bunların arasında Çinli grupların da bulunduğunu kaydeden Önen, “Kısa sürede imdadımıza koştunuz. Emek verdiniz. Sahadaki yerel personelimiz ile uyum içinde birçok hayat kurtardık. Özel bir teşekkür ederim.” sözlerini kullandı.

Önen, organizasyona öncülük ettikleri için Çin hükümeti, Hong Kong Özel İdari Bölge yönetimi ve ilgili birimlere teşekkürlerini iletti.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların ardından Çin’den çok sayıda kurtarma ekibi afet çalışmalarına destek için Türkiye’ye ulaştı. Çin ve Hong Kong’daki grupların yanı sıra 17 sivil gönüllü ekipten toplam 441 Çinli kurtarma ve yardım görevlisi afet bölgesine katılarak onlarca hayatın kurtarılmasında rol oynadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu