Ekonomi

Japonya Maliye Bakanı’ndan enflasyon mesajı

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Salı günü yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasını uygun şekilde yürütmesini ve “ekonomiyi, fiyatları ve finansal koşulları” dikkate alarak enflasyon hedefine ulaşmak için hükümetle birlikte çalışmasını beklediğini söyledi.

Basın toplantısında konuşan Suzuki, BOJ Başkanı Kazuo Ueda’nın hafta sonu medyaya verdiği röportajda negatif faiz oranlarından kademeli olarak uzaklaşıldığını ve çok gevşek para politikasını işaret eden yorumları hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Suzuki, “BoJ’un belirli bir para politikasını uygulayıp uygulamayacağına karar vermesi gerekiyor” dedi. Suzuki, “BoJ’un hükümetle yakın temasını sürdürmesini ve fiyat istikrarı hedefine istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşmak için ekonomiyi, fiyatları ve finansal koşulları dikkate alarak para politikasını uygun şekilde yürütmesini bekliyorum” dedi.

Japonya’nın uzun vadeli faiz oranları, Ueda’nın Yomiuri Shimbun ile yaptığı röportajda yaptığı yorumların ardından BOJ’un negatif faiz oranı politikasından uzaklaşabileceği beklentileri üzerine Pazartesi günü dokuz yıl ve sekiz ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

kigihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu