Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Libya’ya başsağlığı diledi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaşanan sel felaketi nedeniyle Libya halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Tatar, Libya’daki sel felaketiyle ilgili bir mesaj yayınladı.

Sel felaketinde çok sayıda ölü, kayıp ve yaralının bulunduğunu belirten Tatar, “Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Tüm Libya halkına başsağlığı ve sabır diliyorum. onlara hızlı bir iyileşme.” dedi.

Libya’da sel felaketi

Libya’nın doğusundaki “Hükümetin Sağlık Bakanı” Osman Abdulcelil, ülkenin doğusunda yaşanan sel felaketinde ölü sayısının 3 bini aştığını duyurdu.

Libya’daki Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe de sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Libya’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 10 bine çıktığını bildirdi.

Libya Başkanlık Konseyi, selden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Ulusal Birlik Hükümeti dün olağanüstü bir kabine toplantısı gerçekleştirdi ve afetten etkilenen bölgelere yardım sağlanması da dahil olmak üzere bir dizi karar aldı.

Ülkenin doğu bölgelerinde görülen yağışların 40 yılı aşkın süredir kaydedilen en yüksek yağış olduğu belirtildi.

Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası, Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerini etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu