Haber

Rusya: Erivan, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmayı reddetti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Erivan’ın yarın Moskova’da barış anlaşmasının hazırlanması için yapılması planlanan Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları toplantısına katılmayı reddettiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, “Laçın Koridoru’nun kapatılması nedeniyle gerginleşen Rus barışı koruma biriminin sorumluluğundaki bölgedeki durum ve bölgedeki maden yataklarına ilişkin çalışmalarla ilgili taraflar arasındaki anlaşmazlıklar” ele alındı. .

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Dağlık Karabağ ile Ermenistan’ın ortasındaki Laçin Koridoru’nun engelsiz bağlantısına ilişkin üçlü anlaşmalara sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiğini” vurguladı.

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 2020, 2021 ve 2022 yıllarında kabul ettikleri beyannamelerin hayata geçirilmesinin değerine dikkat çekilen toplantıda, “Erivan’ın Dışişleri Bakanları toplantısına katılmayı reddetme kararı Barış antlaşmasının hazırlanması için yarın Moskova’da yapılması planlanan Azerbaycan ile Ermenistan’ın karşılaşması üzüntü vericidir” dedi. kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu