Haber

ABD, Bell helikopterlerinin Irak’a satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, tahmini 300 milyon dolar değerindeki “Bell helikopterleri” ve ilgili destek ekipmanlarının Irak’a satışını onayladı.

Pentagon’un Savunma Güvenliği ve İşbirliği Ajansı’ndan (DSCA) yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, teknik, lojistik destek hizmetleriyle birlikte tahmini maliyeti 300 milyon dolar olan Bell helikopterlerinin Irak’a satışına onay verdiği belirtildi. ve işçi eğitimi.

Satış onayına ilişkin ABD Kongresi’ne tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, olası satışın ABD’nin dış politikasına ve ulusal güvenlik hedeflerine katkı sağlayacağı, “ABD’deki temel askeri dengeleri değiştirmeyeceği” belirtildi. “Irak’ın savunma gücünü artıracak ve mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kapasitesini geliştirecek.” vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’nın silah satışına onay vermesi, ABD yönetimi açısından satışa herhangi bir itirazın olmadığı anlamına geliyor.

ABD Kongresinin, Bakanlığın kararına 30 iş günü içerisinde itiraz etmemesi halinde yönetim, satışa onay verilen ülke ile paketin içeriğine ilişkin görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklifin olumlu yanıtlanması durumunda satın alma süreci gerçekleştirilir.

incesuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu