Haber

Depremde ailesini kaybeden 1788 refakatsiz çocuktan 1225’i ailelerine teslim edildi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından 15 gün geride kaldı.

Depremin açtığı yaralar hep tek elle sarılmaya çalışılır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı beyin sarsıntısı nedeniyle ailesini kaybeden çocuklar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Derya Yanık, 1788 refakatsiz çocuktan 1225’inin ailelerine teslim edildiğini duyurdu.

Öte yandan 479 kişinin de hastanede tedavi altına alındığı bildirildi.

“Çocukları üçüncü şahıslara teslim etmedik”

Bakan Yanık şu cümleleri kullandı;

Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken enkazdan çıkan çocuklar yanlarında olmazsa direk sağlık kurumlarımıza oradan da kurumlarımıza götürdük. Herhangi bir üçüncü tarafa teslim etmiyoruz. Kimsesiz çocuklarımızı alıyoruz. Çocukların kayıtlarını tutuyoruz. Önce kimlik belirleme, aileyi bulma, eşleştirme ve aileye teslim etme sırasını takip ediyoruz.

“1788 refakatsiz çocuktan 1225’i doğuruldu, 479’u hastanede.

Kimliği belirlenemeyen 200’den fazla çocuğumuz var. 1788 refakatsiz çocuğumuzdan 1225’ini ailelerine teslim ettik, 479’unun tedavisi halen hastanede, 84’ü bakanlığımızda. Çocuklarımızı çok yakından takip ediyoruz. Sadece hastanede değil, enkaz altında kalan çocuklarımızı da tespit edip ailelerine haber veriyoruz. Kayıp çocuk diye ortalıkta dolaşan bir dezenformasyon var. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde ailelerine teslim edilmesi için çok titiz bir şekilde çalışıyoruz. Hepimiz hassasız.

“Refakatsiz çocuğu derneğe teslim etmemiz söz konusu değil”

Çocuklarla ilgili analiz önerilerini çok değerli buluyorum. O kadar çok teklif var ki onları gözlerimizde yaşlarla takip ediyoruz. Refakatsiz bir çocuğu rastgele bir şekilde bir derneğe veya vakfa teslim etmek devlet olarak bizim için söz konusu değil. Söz konusu makaleyi inceledik. Çocuklar aslında deprem bölgesinden İstanbul’a anne babalarıyla geliyorlar. Tartışıldığı için haber yok. İnsanların çok hassas olduğu yerlerde sınır uçlarına dokunmak tahrik edici değildir.

haber-gole.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu