Haber

Erdoğan’ın NATO saldırısı sonrası İsveç’in umudu kalmadı: Süreç geçici olarak durduruldu

Aşırı sağcı Katı Yön Partisi Genel Başkanı Rasmus Paludan’ın İsveç ve Danimarka’da peş peşe düzenlediği Kuran yakma eylemleri Türkiye’de de sert yankılarla karşılaştı. Ankara’nın talebi üzerine İsveç ve Finlandiya ile yapılacak üçlü görüşme iptal edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada İsveç’e NATO konusunda kendilerinden destek beklememesini söyledi.

“SÜREÇ GEÇİCİ OLARAK DURDURULMUŞTUR”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakma eylemleri ve diğer protestoların ardından Türkiye’de yaşanan öfke nedeniyle NATO sürecinin süresiz olarak “durdurulduğunu” söyledi. Expressen’in haberine göre Billström, buna rağmen İsveç hükümetinin bu yaz NATO’ya katılabileceklerinden umutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

GÖZLER TEMMUZ AYINDA

Stockholm’de 25 Müslüman ülkenin büyükelçileri ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve ekibi, son haftalarda yaşanan olaylar nedeniyle sürecin geçici olarak askıya alındığını teyit etmekle birlikte, hükümet olarak enerji ve zamanın kısıtlı olduğunu belirtti. süreçte ilerlemek için harcanır. Billström, İsveç hükümetinin bu yıl Temmuz ayında Vilnius’ta yapılacak tepede İsveç’in tam üyeliğini umduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu