Haber

Kaya: Demirtaş siyasetten kopacak bir kişilik değil

7 yıldır cezaevinde bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aktif siyaseti bıraktığını açıkladı.

Eski HDP Milletvekili Hüda Kaya, Demirtaş’ın kararıyla ilgili olarak, “Selahattin Demirtaş’ın ‘Bu aşamada aktif siyaseti bırakıyorum’ kararı başlı başına bir siyasi duruştur, siyasettir. Bu anlamda Demirtaş artık siyasetten kopacak bir kişilik değildir. Yetiştirdiği bir değerdir ve ülkemizin kazancıdır.Son gelişmeyi sadece bu seçim sürecine bağlayamayız.Demirtaş nezdinde yaşanan birçok meşakkatli süreçten sonra Mersin saldırısı da bunlardan biridir. Demirtaş’ın kabul edilemez olduğu ve şiddetle eleştirdiğim konulardan biridir.Bütün bunlara rağmen hem kendisinin hem de eşinin seçimlerdeki performansı ve egemen zulme karşı duruşu göz ardı edilemez.Bunu bir karar, bir duruş olarak görüyorum, sorumluluk duygusuyla üstlendiği bir siyasi durum.”

Kaya, “İnsanlar olarak hepimizin ahlaki sorumluluğumuzun toplumsal ayağı adına siyasi yani siyasi olması gerekiyor” dedi. Bir hayat boşa harcanmış, boşa harcanmış bir zamandır. Demirtaş şu anki görevinden çekilmiş olabilir ama bu kendisinin de dediği gibi “şimdilik”. Bu bile aktif bir siyasi durumdur. Bu geri çekilme sürecinde çok daha olumlu ve verimli dönüşümlerle karşılaşacağımıza inanıyorum” “Buna saygı duyuyorum ve eleştirinin ve özeleştirinin arkasında durmanın olumlu sonuçlar doğuracağını ve olumlu bir geri dönüş sağlayacağını düşünüyorum. Bu sorunlar 3-5 yıllık sorunlar değil, Demirtaş’tan sonra başlayan sorunlar da değil” dedi.

‘PARTİMİZ AMELİYAT OLMAZ YARALAR VE HASARLAR ALMAYA DEVAM ETMEMELİ’

“HDP’nin var olan yapısal sorunlarının yıllardır çözüleceğine değil, üzerine eklenerek büyüdüğünü” belirten Kaya, “Demirtaş olayı ne olursa olsun yetkililerle ve yönetici arkadaşlarımızla ben dahil pek çok eleştiri ve öneriyi paylaştık. maalesef istenilen noktada bir gelişme olmadı.Halkımızın ağır bedeller ödeyerek büyük fedakarlıklar ve emeklerle inşa ettiği siyasi konumları ve kazanımları her geçen gün erimeye devam ediyor. Yıllardır sokaklarda ve halkımızda artan yüksek sesli itirazlar, hatta sert yansımalar artık çığlığa dönüştü.Son seçim yanılgılarda ısrarla yapılmasına rağmen elbette HDP seçim partisi değil, odak noktası tabii ki. çabamız sadece seçimler veya Meclis değil aynı zamanda bize çok önemli bilgiler, seçimler ve önemli mesajlar veriyor.Tabii ki bu sorumluluğu daha fazla hissetmesi gereken arkadaşlarımız var ama sorunların analizi değil. birkaç istifa. Çünkü bunlar bireylerden çok bireyleri aşan problemlerdir. Her adımdan inandırıcı ve gerçek, sözlü değil fiili bir özeleştiri beklenir ve bu teslimiyetlerin ötesinde bir ihtiyaçtır. Bence bu sorunlar eşbaşkanlıkları aşan yapısal ve genel bir zihniyet sorunu. Geç kalınmadan demokratik yapısal dönüşüm sağlanmalı, siyaseti sokaktan, halktan ve yoksul mahallelerden başlayarak yürütebilmeliyiz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

koycegiz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu