Haber

Şirketlerin Zam Hazırlıkları: Özel Sektör Çalışanları Ne Kadar Zam Alacak?

Yeni yılın hemen öncesinde maaş artışlarının ne kadar olacağı merak konusu olmaya başladı. Piyasa fiyat araştırması yapan Mercer CEO’su Dinçer Gülleyen, özel sektördeki firmaların yaklaşık yüzde 50 oranında artış bütçesi oluşturduklarını belirtti.

Pandemi sonrasında şirketler açısından belirsizliklerin azalacağı öngörülüyordu ancak konutta hesaplama piyasayla örtüşmedi. Dünyanın birçok yerindeki savaşlar ve gerginlikler nedeniyle ekonomik sis hâlâ dağılmadı.

Dünya Gazetesi’nden Hasret Ermiş Beyhan’ın haberine göre; Belirsizliğin devam ettiği piyasalarda şirketlerin değerli çalışanlarını elde tutabilmeleri en gerekli konulardan biri. Mercer Türkiye CEO’su Dinçer Gülleyen, “Şu anda oyunun kurallarını çalışanlar belirliyor.”

“Açıklanan enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasında ciddi fark olduğu için şirketler artık maaş artışlarını açıklanan enflasyon rakamına göre yapmıyor.”

“Geçtiğimiz yılın en önemli parametresi asgari ücret artış oranı oldu. Somut bir örnek vereyim, son bir yılda brüt asgari ücret yüzde 100 arttı, şirketlerin son bir yılda artışı da yüzde 97 civarında.”

“Gelecek yıl için enflasyon hedefi yüzde 33 ila 40 iken, şirketler gelecek yıl için yüzde 50 oranında ücret artışı planlıyor. Yani hedefin üzerinde bir zam için çalışıyorlar, kurumlar artık 2024 bütçelerini yüzde 50 ücret artışı üzerinden yapıyorlar.”

Maaş artışları için 1 ve 6 ay gibi sürelerin çok fazla olduğuna dikkat çeken Gülleyen, “Çalışanlarımızı önemli bir katkı sağladıklarında neden hemen ücret artışıyla ödüllendirmeyelim? “Bu, bugünlerde insan kaynaklarındaki yeni konulardan biri.” İfadelerini kullandı.

habergebze.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu