Haber

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 28 Mayıs öncesi söylem değişikliği dünya gündeminde

Cumhurbaşkanlığı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi ikinci varyantı değiştirdiği yönündeki açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

Kılıçdaroğlu, terör ve mültecilere yönelik sert mesajlarıyla milliyetçi bir üslup benimsedi. Bu durum uluslararası medya organlarının radarına girdi.

Tagesspiegel: Kılıçdaroğlu’ndan şaşırtan söylem

Alman basınından Tagesspiegel gazetesi, “Mültecilere karşı kampanya: Batı, Kılıçdaroğlu hakkında yanıldı mı?”başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Haberlerde, “Görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı 28 Mayıs’ta ikinci tura kalacak olan cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun söylemi çok kişiyi şaşırttı.”söylendi.

Birinci türden kalpler yapıyordu, şimdi sert sözler kullanıyor

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili “Sınır onurdur. Tüm mültecileri evlerine göndereceğim”İfadelerine dikkat çekildi ve şöyle denildi:

Geçen Pazar günü yapılan ilk tur seçimleri öncesinde kalp sembolleriyle demokratik ve barışçıl bir Türkiye için kampanya yürüten CHP adayı, şimdi de mültecilere yönelik sert sözler kullanıyor.

Batı medyası daha önce Kılıçdaroğlu’nu destekleyen haberleri ve analizleriyle biliniyordu. Ancak Erdoğan’ın birinci tipteki liderliği, söz konusu medya çevresini telaffuz değişikliğine itti.

Kılıçdaroğlu soru: Bizi hayal kırıklığına uğratır mı?

Alman gazetesi, Kılıçdaroğlu’nun yeni tavrına atıfta bulunurken, CHP Lideri hakkındaki çekincelerini şu sorulara yansıdı:

Batı’da birçok insan merak ediyor: Kılıçdaroğlu, Erdoğan gibi bizi hayal kırıklığına uğratacak mı? Kılıçdaroğlu sağa mı kayıyor?

Le Figaro: Milliyetçi seçmenler için tavrını sertleştirdi

Fransız basınından Le Figaro gazetesi “Kılıçdaroğlu, milliyetçi seçmenler için mülteciler ve terör konusundaki tavrını sertleştirdi.”o yazdı.

“Alışılmadık derecede sert” bir tonda konuşan Kılıçdaroğlu’nun duruşunun, 14 Mayıs’ta temel tıpta cumhurbaşkanı adayı Sinan Ogan’ı destekleyen 2,8 milyon seçmene (yüzde 5,2) gönderilen bir mesaj olduğuna dikkat çekildi.

haberbayindir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu